Dlaczego warto mieć psa?

Nie bez przyczyny mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest jednym z pierwszych udomowionych zwierząt w historii. Jego więź z człowiekiem potrafi być bardzo mocna. Czworonogi te są nie tylko urocze, ale też niezwykle empatyczne.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy przyjąć pod swój dach psa, poznaj powody, które sprawiają, że może on stać się najukochańszą istotą w Twoim życiu!

1. Stajesz się bardziej towarzyski

Pies sprawia, że częściej wychodzisz z domu. Codzienne spacery z czworonogiem sprzyjają kontaktom towarzyskim. Podczas krótkiej przechadzki można spotkać wielu ludzi, nieznanych dotąd sąsiadów czy innych właścicieli psów.

Naukowcy z uniwersytetów w Liverpoolu i Bristolu przedstawili badania, z których wynika, że właściciele psów szybciej nawiązują nowe znajomości.
2. Psy sprawiają, że częściej się śmiejesz

Magazyn „Society & Animals” opublikował badanie, które wykazuje, że właściciele psów częściej się śmieją. Naukowcy poprosili ludzi, którzy mają zwierzęta domowe (w tym psy), o nagrywanie w ciągu dnia zabawnych momentów. Okazało się, że posiadacze psów śmiali się dwa razy częściej niż pozostałe grupy.
Inne badanie wykazało, że właściciele psów są szczęśliwsi, mają wyższą samoocenę i rzadziej dopada ich depresja.
3. Zyskasz wiernego i lojalnego przyjaciela

Psy są bardzo wierne. Nawet jeśli właściciel czworonoga nie dba o zwierzę właściwie, to pies nigdy go nie opuści (jeśli pies wyczuje dobre serce człowieka).
Psy pochodzą od wilków i to właśnie po tych drapieżnikach odziedziczyły lojalność. Wychowywane w stadach wilki bardzo silnie przywiązane są do swojej watahy. Psy zaś potrafią szybko przyzwyczaić się do człowieka.
Stephen Zawistowski, doradca naukowy Amerykańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, wyjaśnia, że psy w swoich właścicielach widzą członków watahy.

4. Obecność psów dobrze wpływa na zdrowie

Te zwierzęta domowe nie tylko są wiernymi towarzyszami dziecięcych zabaw, ale też pozytywnie wpływają na zdrowie maluchów.
Badania opublikowane w „Proceedings of National Academy of Sciences” wykazały, że dzieci przebywające w domach, gdzie znajduje się pies, mają niższe ryzyko zachorowania na astmę i alergię. Z publikacji wynika także, że małe dzieci nie powinny mieszkać w domu, gdzie stałym bywalcem jest kot.
5. Więcej aktywności fizycznej

Spacery z psem nie tylko sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości, ale też poprawiają naszą kondycję fizyczną. Naukowcy z Michigan State University w 2011 roku odnotowali, że 60 proc. właścicieli psów, którzy zabierają swoje zwierzęta na regularne spacery, zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na ruch.

Co więcej, osoby w podeszłym wieku, które wychodzą z psami na spacery, są bardziej sprawne fizycznie niż osoby starsze, które spacerują jedynie z innymi ludźmi.
6. Pies ochroni Cię przed niebezpieczeństwem

Psy wyczuwają zagrożenie, a w obronie swojego właściciela mogą nawet zaatakować potencjalnego oprawcę. Czworonogi także pomagają ludziom z epilepsją. Wyszkolone psy wyczuwają wystąpienia napadu do 15 minut, zanim się pojawi! Zaczynają wtedy nerwowo szczekać.

7. Są urocze, PO PROSTU!

 images images1 

images2

images3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *