Okres letni jest bardzo ciężkim czasem zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Nic, więc dziwnego, że w porach największego nasłonecznienia i kulminacji wysokich temperatur wolimy przebywać w miejscach zacienionych i mieć stały dostęp do wody i napojów chłodzących. Wymagania zwierząt odnośnie do tej kwestii są adekwatne do wymagań ludzi. Właściciele winni, więc zważać na to, czy warunki życia zwierząt nie pozostawiają wiele do życzenia oraz czy zwierzę nie męczy się z powodu zbyt wysokich temperatur.
Właściciele psów powinni mieć na uwadze kilka kwestii, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcia w okresie letnim i sprawiają, że czas wzmożonych upałów nie będzie dla nich koszmarny i wycieńczający.
Pierwszą, najistotniejszą sprawą jest dostarczenie psu odpowiedniej ilości wody. Miska z wodą najlepiej metalowa, gdyż dłużej utrzymuje chłód winna znajdować się w miejscu zacienionym i być wymieniana przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. W żadnym wypadku nie powinniśmy dodawać do wody kostek lodu, gdyż może to skutkować anginą, bądź przeziębieniem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że psy są o wiele wrażliwsze od ludzi i niektóre praktyki mogą okazać się dla nich zabójcze. Duże psy mają znacznie większe zapotrzebowanie na płyny, toteż wymiana wody powinna odbywać się znacznie częściej. Bardzo istotną sprawą jest również zachowanie prawidłowej i zbilansowanej diety. Psy, które otrzymują zbyt dużo pożywienia, mogą być przeciążone i leniwe. Warto wprowadzić do diety więcej suchego pokarmu i zrezygnować z tłustych, domowych posiłków.
Przed wejściem w okres wiosenny właściciele powinni udać się z psem do psiego fryzjera, bądź salonu piękności dla zwierząt i ostrzyc sierść. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt gruby i bujny włos utrzymuje ciepło w organizmie, co może prowadzić do znacznego przegrzania ciała psa. Psy długowłose obficie gubią włos w okresie letnim, toteż musimy pamiętać o ich codziennym wyczesywaniu i szczotkowaniu. Psy bezwłose i krótkowłose są bardziej narażone na poparzenia i udary słoneczne, toteż wyjścia na pełne słońce winny być ograniczone do niezbędnego minimum. Niektóre rasy są bardziej narażone na poparzenia słoneczne, toteż niezwykle istotne jest, abyśmy zapytali weterynarza, jak pomóc pupilowi w tych ciężkich dla niego chwilach.
Psy, które mają spłaszczony pysk znacznie bardziej odczuwają przykre skutki upałów. Shih Tzu, Buldogi czy Pekińczyki mają znacznie krótsze tchawice, przez co nie mogą ziać tak efektywnie jak psy o normalnej budowie pyska. Zmniejszone oddawanie ciepła z organizmu jest niezwykle uciążliwe i może znacznie utrudniać życie czworonogom.
oj tak tak, warto mocniej podkreślić: duuuużo wody i zeeeero lodu!