Moja Hodowla zarejestrowana jest w SWKiPR Legionowo.
Stowarzyszenie Właścicieli Kotów i Psów Rasowych zostało powołane przez miłośników czworonogów domowych.
numer: KRS 0000410543 SWKiPR
Obecnie w mojej domowej hodowli są 2 kotki:
Kizia – lliowa długowłosa
Hermenegilda – point krótkowłosa
Miłość od pierwszego wejrzenia
W kotach brytyjskich urzekł mnie przede wszystkim ich wygląd, przypominają bowiem „pluszowego misia”. Kiedy zobaczyłam zdjęcia kotów brytyjskiech w internecie (zupełnie przypadkiem) postanowiłam, że muszę mieć takiego przyjaciela w domu. To była miłość od pierwszego wejrzenia.
Koty brytyjskie mają piękne okrągłe główki z fantastycznymi bursztynowymi oczami. Są muskularne i słyną z gęstego i krótkiego futerka, które w dotyku przypomina plusz. Ich pełne policzki i „uśmiechnięta mordka” nadają im niepowtarzalny wygląd, dzięki czemu przypominają uroczego „pluszowego misia”.
Dlaczego akurat kot brytyjski? Jak na brytyjskie pochodzenie przystało ich charakter przypomina dystyngowanego angielskiego dżentelmena. Są to koty spokojne i zrównoważone, wręcz flegmatyczne. Nie skaczą po wysokich półkach ani nie mają zwyczaju wieszania się na firankach. A jeśli ustawimy w pomieszczeniu drapak, możemy być spokojni o nasze meble i kanapy, z pewnością nie zdemolują nam domu. To po prostu nie leży w ich naturze.
Koty te nie potrzebują ogromnych przestrzeni. Znakomicie dostosowują się do życia w niewielkich mieszkaniach. Są raczej domatorami i nie wykazują potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Szybko się uczą i są bardzo inteligentne.
Świetnie nadają się jako towarzysze dzieci, ponieważ są zrównoważone i nie są agresywne. W ich obecności stają się „pluszowymi zabawkami” godzinami leżąc spokojnie i nie reagując na zaczepki maluchów. Zniecierpliwione po prostu odejdą.
Bez problemu „dogadują” się z innymi zwierzętami domowymi, więc nie musimy się ograniczać do hodowania jedynie tej rasy kotów. Przyjaźń ze świnką morską, papużka czy też psem nie jest niczym nadzwyczajnym. W naszym domu mieszka również pies który był domownikiem zanim zakochałam się w brytyjczykach i nie ma najmniejszego problemu aby w mieszkaniu panowała harmonia. W domu wybierają sobie jednego opiekuna, którego darzą największą miłością i z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie zawsze jest to osoba która inicjuje posiadanie kota. Często zwierzak wybiera sobie za „pana” osobę, która jest na początku do niego nastawiona sceptycznie. Lecz szybko to się zmienia, swoim zachowaniem „kradnie” jego serce i pozyskuje przyjaciela na zawsze.
Koty brytyjskie nie są typowymi kotami, które lubią przesiadywać na kolanach. To zwierzęta, które cały czas starają się być w pobliżu człowieka. Interesują się wszystkim, asystują podczas sprzątania i pomagają w pracach domowych. Uwielbiają sprawdzać czy aktualnie wykonywane czynności są wykonane prawidłowo np. wskakują na świeżo sprzątnięty stolik by skontrolować czy już jest czysty. Zawsze muszą wiedzieć, co się dzieje wokół nich.
Opis
Charakterystyczną cechą kota brytyjskiego jest jego krótka lub długa, ale gęsta sierść. Zwierze tej rasy osiąga wagę pomiędzy 4, a 9kg, co stawia go na czele wszystkich ras kotów krótkowłosych. Krępą budowę ciała podkreślają krótkie nogi i szyja, na której widzimy dużych rozmiarów głowę. Umaszczenie zwierzęcia zależy od pochodzenia. Tak duża różnorodność umaszczeń sprawia, że gatunek ten należy do najpopularniejszych i prawie największych w stosunku do popularności.
Charakter
Rasa ta jest bardzo łagodna i towarzyska, dlatego inni domownicy, w tym także inne zwierzęta szybko są przez nią aprobowane. Kot brytyjski odznacza się szczególnym przywiązaniem do swojego właściciela. Uwielbia się łasić i oczekuje jak najwięcej pieszczot. Lubi spokój i ciszę, dlatego najlepszym środowiskiem dla kota jest wyciszona atmosfera domowego ogniska. Wydziela on swoje własne terytorium w miejscach, gdzie znajduje się jego legowisko. Tam czuje się najbezpieczniej. W chwilach większych uniesień zwierze uwielbia zabawy między innymi. małą piłeczką, motkiem z włóczki, papierkiem od cukierka, światłem lasera lub sznurkiem.
Co z alergikami?
Rasa, jaką jest kot brytyjski posiada krótkowłosą lub długowłosą sierść, która wymaga pielęgnacji tak samo jak w przypadku innych kotów. Z tą jednak różnicą, iż rasę tę można szczotkować jedynie raz w tygodniu. Ma to znaczenie dla alergików uczulonych typowo na sierść kota. Jest to jednak rasa o wysokim wskaźniku uczulania alergików.
Cena kota brytyjskiego
Wspaniały wygląd kota brytyjskiego przedkłada się na jego cenę zakupy. Przyszli posiadacze tego zwierzaka muszą liczyć się z wydatkiem ok. 1000 – 1500zł za kota. Znaczna rozbieżność w cenie jest wynikiem posiadania rodowodu, pochodzenia ze profesjonalnej hodowli oraz wieku kota.
Zwierze to jest wiernym kompanem i przyjacielem potrafiącym wytrwale słuchać. Nie wymaga zbyt dużej opieki, a jedyne, czego oczekuje od swojego właściciela to przywiązanie i delikatne głaskanie po grzbiecie.